Rekreacja
Wiele mówi się o rekreacji, o aktywnym wypoczynku i o aktywnym spędzaniu czasu. Tylko czym jest ta rekreacja? Jak należy ją rozumieć? Jak zastosować się do jej zaleceń? Rekreacja pochodzi od łacińskich słów „rec reo” czyli „odnawiać”, „pokrzepiać”. Rekreacja ma więc wiele znaczeń w odniesieniu do różnych dziedzin życia. Można mówić o rekreacji umysłowej, ruchowej, duchowej.
Rekreacja ruchowa to nic innego jak dobrowolne, indywidualne lub masowe uczestniczenie w czasie wolnym w zajęciach ruchowych. Najważniejsza jest tu aktywność ruchowa. Jej korzystny wpływ na organizm ludzki został wielokrotnie opisany i omówiony przez specjalistów – lekarzy, fizjoterapeutów oraz osoby uprawiające sport. Korzyści płynące z aktywności ruchowej są widoczne w rozwoju motoryki człowieka, w jego wyglądzie zewnętrznym, które staje się bardziej estetyczne wizualnie, a także w samopoczuciu psychicznym. Wydzielanie bowiem endorfiny po wysiłku fizycznym sprawia, że wysiłek, choć sam w sobie mało przyjemny, kojarzy się miło i chce się go powtarzać. Brak ruchu jest dość destrukcyjny dla organizmu. Nie tylko pogarsza się jego kondycja i stan fizyczny, to dodatkowo odbija się negatywnie na kondycji psychicznej. Brak ruchu powoduje osłabienie siły mięśniowej, sprawności, a także odporności organizmu. Przyspiesza zmiany zwyrodnieniowe w układzie szkieletowym, a co za tym wszystkim idzie, przyspiesza proces starzenia się organizmu.
Warto podkreślić, że rekreacja ruchowa to nie tylko jazda na rowerze czy rolkach. To także wszelkiego rodzaju gimnastyka na sali lub ćwiczenia na siłowni. Ale rekreacja to także piesze wędrówki, nordic walking, spływy kajakowe, narciarstwo czy gra w tenisa. Sposobów na rekreację są tysiące. Mogą to być na przykład spotkania towarzyskie z przyjaciółmi połączone z aktywnością fizyczną.
Rekreacja jest potrzebna, by osiągnąć cele, takie jak chociaż zaspokajanie potrzeby ruchu dla zdrowia, poprawianie, utrzymywanie i budowanie sprawności i wydolności fizycznej. To także osiąganie przyjemności i satysfakcji z wysiłku fizycznego. Dlatego, w okresie pandemii, kiedy obiekty sportowe, plaże miejskie czy parki były zamknięte, bardzo ważne było utrzymanie dobrej kondycji poprzez aktywność w domu. Proste ćwiczenia, do wykonania których nie są potrzebne skomplikowane sprzęty sportowe, można było wykonywać w domu, bez konieczności konsultowania ich z trenerem. Wiele porad i propozycji treningów można znaleźć w internecie. Warto jednak dostosować każdy trening do swoich możliwości i umiejętności, a także do stanu zdrowia. Należy skupić się także nad poprawnością wykonywania proponowanych ćwiczeń, albowiem złe ich wykonywanie może skutkować kontuzją.