Miejsca w Polsce warte zobaczenia

Jest takie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, które śmiało można odnieść do naszego kraju. Wybierając kierunki wakacyjne często kierujemy się ku egzotyce, miejscach odległych, zagranicznych kurortach, zapominając o niezwykłych walorach przyrodniczych oraz atrakcjach turystycznych w Polsce.

Polska ma wiele do zaoferowania turystom nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Warto podkreślić, że w naszym kraju występują i góry, morze, jeziora, rzeki, mamy nawet mini pustynię z wydm piaskowych. Gęste lasy liściaste, mieszane i iglaste tworzą w wielu miejscach mikroklimat, bardzo korzystny dla zdrowia. W Polsce znajdą coś dla siebie zarówno wielbiciele leniuchowania, jak i aktywnego spędzania czasu. Wiele miast w Polsce posiada zabytkowe zabudowy, zamki, pałace i miejsca, które zapierają dech w piersiach. Trzeba tylko poszukać, poczytać.

Zaczynając od Warszawy, stolicy kraju, warto zobaczyć Zamek Królewski oraz Starówkę. W Zamku znajduje się muzeum, które zachęca do obejrzenia jego eksponatów. Warto w tym miejscu podkreślić, iż Warszawa została podczas II wojny światowej niemal zrównana z ziemią, zatem znakomita większość budowli, które można zobaczyć, są rekonstrukcją tych przedwojennych. Spacer nadwiślańskimi bulwarami czy odwiedziny w Łazienkach to prawdziwa gratka dla turysty. Układ urbanistyczny Starego Miasta został wpisany w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Wilanowie koniecznie trzeba zobaczyć perełkę architektury baroku, która ocalała wojnę. To pałac Króla Jana III. Dla chcących poszerzyć lub zrozumieć działanie świata – fizyki i chemii – warto wstąpić do Centrum Nauki Kopernik. Tam w bardzo przystępny sposób poznaje się prawa rządzące światem.

Obok Warszawy koniecznie trzeba udać się do Krakowa. Stolica Małopolski jest centrum kulturalno-naukowych południowej Polski. Kraków to dawna stolica kraju, zatem znajduje się w nim wiele wspaniałych, zabytkowych budowli i miejsc, które każdy Polak chociaż raz w życiu powinien zobaczyć. Przede wszystkim na liście obowiązkowych punktów zwiedzania numer jeden to Wawel. Siedziba królów Polski, miejsce pochówku wielu z nich.Kraków to także piękna Starówka z niepowtarzalnymi Sukiennicami oraz Kościołem Mariackim, z którego wieży wybrzmiewa hejnał mariacki. Kraków to także piękna dzielnica Kazimierz, którą warto zobaczyć.

Obok Krakowa i Warszawy, warto udać się na północ kraju, gdzie znajduje się miasto Gdańsk. Miasto to ma wspaniałą historię. Niepowtarzalna architektura starego miasta, słynna rzeźba Neptuna, kościoły i wąskie kamienice tworzą niepowtarzalnych charakter tego miejsca. Dodatkowym atutem jest bliskość do Morza Bałtyckiego.