Turysta w Gdańsku
Gdańsk od zawsze przyciągał do siebie setki turystów. Jego niepowtarzalna architektura, położenie oraz bogata historia, sprawiają,że każdy Polak powinien choć raz odwiedzić to miasto. Gdańsk jest świadkiem wielu bardzo ważnych dla kraju i Europy wydarzeń, które wpłynęły nie tylko na dzieje Polski, ale i Europy. To tu znajduje się symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, to tu znajduje się kolebka Solidarności (ruchu, który obalił komunizm). Wyjątkowe położenie nad Morzem Bałtyckim sprawiło, że miasto to doskonale rozwijało się przez wieki. Kontakt z innymi krajami odciskał na kulturze miasta oraz na jego architekturze.
Będąc w Gdańsku nie można pominąć kilku bardzo ważnych i wartych zobaczenia miejsc. Koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto, które jest unikatowe w skali kraju. Wąskie uliczki, ciasna, wysoka zabudowa przypomina inne miasta związane z handlem morskim. Wielką atrakcją stała się Fontanna Neptuna. Każdy przy niej chce mieć zdjęcie pamiątkowe z Gdańska. Jest ona niewątpliwie wizytówką i charakterystyczną atrakcją miasta. Sama fontanna powstała w 1633 roku i od tamtej pory jest źródłem niezliczonych legend.
Innym wartym zobaczenia miejscem jest Muzeum Bursztynu. Nie bez kozery Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Mają tu miejsce największe na świecie targi bursztynu Amberif przyciągają do miasta z każdym rokiem coraz więcej wystawców oraz odwiedzających. W Muzeum wystawione są do zwiedzania eksponaty pokazujące florę i faunę sprzed tysięcy lat, która zamknął w sobie złocisty bursztyn. Samo muzeum znajduje się w gotycko-renesansowym Zespole Przed bramą ulicy Długiej. Zespół ten składa się z Wierzy Więziennej, Szyi z Domem Więziennym oraz Katowni. W przeszłości włączony był w ciąg fortyfikacyjny średniowiecznego miasta.
Kolejną atrakcją Gdańska, która znajduje się na starym mieście jest przepiękny Ratusz Głównego Miasta. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych budynków miasta. Najstarsze fundamenty datowane są na XIV wiek. Później budowla była wielokrotnie przebudowywana, modernizowana i dostosowywana do nowocześniejszych trendów w architekturze. Efektem jest piękna gotycko-renesansowa konstrukcja. Oprócz podziwiania fasady, warto zajrzeć także do środka. Można się wdrapać na wieżę by podziwiać całkiem ładny widok. Najbardziej okazałym wnętrzem Ratusza jest Wielka Sala Rady, która nazywana jest także Salą Czerwoną. Można ja pomylić z Pałacem Dożów w Wenecji. Warto zobaczyć Salę Białą, która jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Ratuszu. Można tu podziwiać portrety królów polskich oraz wspaniały marmurowy kominek.
Symbolem Gdańska jest także Brama Żuraw, która witała niegdyś wpływające do miasta jednostki. To największy i najlepiej zachowany średniowieczny dźwig portowy w Polsce. Datuje się jego budowę na lata 1442-1444. Był nie tylko pomocą przy stawianiu masztów i przeładunku towarów, ale jednocześnie był bramą miejską.