Atrakcje turystyczne Mazur

Mazury zawsze zapraszały pięknymi okolicznościami przyrody – jeziorami, lasami, łąkami i bliskością dzikiej przyrody. Odnajdą się tu zarówno ci, którzy lubią leniuchować, jak i ci, którzy kochają zwiedzać, chodzić, jeździć i pływać. Ten wciąż niedoceniany zakątek naszego kraju ma w swoim zanadrzu wiele wspaniałych atrakcji dla każdego, bez względu na wiek.

Dla tych, którzy cenią sobie spokój i ciszę, a także bliskość przyrody, na terenie Mazur funkcjonuje ponad setka gospodarstw agroturystycznych, gdzie budzą turystów koguty i śpiew ptaków. W takich miejscach często można skosztować ekologicznej żywności, wyrobów własnych, posiedzieć przy ognisku czy zatracić się podczas pieszych lub rowerowych wędrówek po okolicy. To także świetna okazja by pokazać dzieciom życie wśród zwierząt oraz same zwierzęta, których dzieci żyjące w miastach nie mają okazji na co dzień widzieć.

Dla tych, którzy lubią aktywne spędzanie czasu, Mazury proponują mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim wszelkiego rodzaju sporty wodne – od kajaków, poprzez żeglowanie po jazdę na nartach wodnych. Oprócz tego można tu biegać, spacerować, jeździć na rowerze, konno czy na quadzie. Mazury to także możliwość skorzystania z lotu widokowego balonem czy samolotem. Odważni mogą spróbować skoków na bungie czy ze spadochronem.

Mnóstwo atrakcji znajdą tu także rodzinami z dziećmi. Spływ kajakowy, przejażdżka koleją wąskotorową czy parki miniatur, dinozaurów lub miasteczka dzikiego zachodu to tylko kilka przykładów, jak nie nudzić się na Mazurach. Oprócz tego całodzienna zabawa w piasku nad brzegiem jeziora także umilą pobyt najmłodszym.

Mazury na wakacje oferują także wiele kulturalnych atrakcji. Od kabaretów, po muzykę country i szanty. W Węgorzewie odbywa się festiwal zespołów rockowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego mnóstwo atrakcji kulturalnych oferują poszczególne miasta Mazurskie, które chcą przyciągnąć do siebie jak najwięcej turystów. Wszelkie festiwale tradycyjnej żywności, kultury wschodu czy wyścigi samochodowe w Mikołajkach.

Mazury mają także wiele ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Przede wszystkim warto udać się do tajnej kwatery Adolfa Hitlera w Gierłoży. Znajdują się tam pozostałości po całkiem sporej, tajnej bazie wojskowej, w której przebywał sam Adolf Hitler. Kilkutonowe, betonowe bunkry kryją wiele ciemnych historii. Cały kompleks znajduje się w lesie, zatem nawet duży skwar nie przeszkadza w zwiedzaniu tego miejsca.

Mikołajki nazywane są letnią stolicą Polski, gdyż położone w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich goszczą tysiące turystów co roku, którzy pragnął spędzić czas nad wodą. Tu można skosztować świeżej ryby, posłuchać szant i wypożyczyć sprzęt pływający, by cieszyć się pływaniem po największych jeziorach w Polsce.