Wysyp aquaparków

Nie ma miasta, które nie posiadałoby swojego aquaparku lub nie było w odległości 100 km od jakiegoś. Od pewnego czasu obserwuje się wysyp aquaparków w Polsce. Jest ich coraz więcej. Nie da się ukryć, że za ich finansowaniem stoją fundusze europejskie. Jednak także miasta muszą partycypować w kosztach budowy i eksploatacji.

Aquaparki doskonale wpisują się w cele strategii rozwojowych danych miast, gmin, a nawet powiatów. Realizują bowiem wiele celów, jak choćby profilaktyka zdrowotna, rekreacja i sport, dostępność do wysokiej jakości usług. Aquaparki w sporej liczbie realizowane są jako partnerstwa prywatno-publiczne. Oznacza to, że strona publiczna (miasto, gmina, itp.) najczęściej udostępniają teren, a firma prywatna buduje i administruje obiektem. Obie strony są zadowolone, bowiem strona publiczna realizuje narzucone na nią różnymi ustawami zapisy, natomiast strona prywatna zarabia. Wiele aquaparków jest też prywatnych.

Ten urodzaj na tego typu infrastrukturę sportową i rekreacyjną jest wynikiem pojawienia się możliwości współfinansowania tego typu inwestycji z pieniędzy unijnych. Wiele gmin, miast skorzystało z tej oferty i zdecydowało się na rozbudowę lub budowę nowych obiektów. Wszyscy na tym korzystają, a najbardziej mieszkańcy, którzy mają pracę oraz miejsce odpoczynku i aktywnego spędzenia czasu.

Aquaparki prześcigają się w ofercie i atrakcjach dla swoich bywalców. Powstają nawet rankingi najlepszych aquaparków w Polsce. Biorąc pod uwagę różne parametry, w czołówce znajdują się inne obiekty. Można jednak zauważyć tendencję, że niektóre aquaparki pojawiają się we wszystkich rankingach w pierwszej dziesiątce, co może świadczyć o ich wysokiej jakości usług i dużej gamie oferowanych atrakcji. Do takich obiektów zalicza się między innymi Aquapark w Redzie. Jest to wyjątkowy wodny park w skali kraju, albowiem tylko tam odwiedzający ma możliwość popływania w tunelu, który biegnie przez akwarium z rekinami ze Sri Lanki. Taka przejażdżka na kole dmuchanym na pewno zostaje na długo w pamięci. Obok tego w aquaparku Reda odwiedzający mają możliwość skorzystania ze zjeżdżalni o trzech stopniach trudności. Pierwszy to Multi Adventure, na której można zjechać pontonem z całą rodziną. Drugi poziom to Blue Cosmo, który prezentuje niezwykłe efekty wizualne, a także pionową zjeżdżalnie. Dla osób o mocnych nerwach proponuje się Ultra Speed. Miłośnicy spokojniejszych atrakcji mogą skorzystać z Wulkanu, niezwykłego dwudziestocztero osobowego jacuzzi, które wypuszcza wodę w kolorze lawy.

Bardzo popularne są także Termy Bukovina, które w 2015 roku otrzymały nagrodę I miejsce w konkursie SPA Prestige Awards 2015 w kategorii najlepszych basenów termalnych i aquaparków. Można tu skorzystać z basenów termalnych, których jest tu 12 i które mają temperaturę wody od 28 do 36 stopni Celsjusza. Dodatkowym atutem jest ich położenie – u podnóża Tatr.