Olsztyn

Olsztyn wielu osobom kojarzy się z jeziorami, lasami, seksaferą z byłym prezydentem na czele i Warmią i Mazurami. Liczba odwiedzających to miasto z roku na rok jest coraz większa. Unikatem w skali kraju jest fakt, że na terenie miasta znajduje się aż 11 jezior. Nowoczesna plaża miejska oraz zagospodarowanie brzegu największego jeziora w mieście dają mieszkańcom i turystom możliwość odpoczynku od zgiełku miasta. Warto podkreślić, iż Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, co jednak nie czyni go metropolią. Jest to w kontekście turystyki wielka zaleta.

Miasto może pochwalić się względnym spokojem. Ciche i niezatłoczone będzie doskonałym punktem zwiedzania w planach turystycznych wielu rodzin z dziećmi. Zamek Kapituły Warmińskiej przed wiekami gościł Mikołaja Kopernika, który pozostawił w nim wiele pamiątek po sobie, jak choćby namalowane na ścianach zamkowych krużganków słynne tablice do wytyczania równonocy wiosennej i jesiennej. Malowidło można podziwiać do dziś.

W obrębie miasta znajduje się także kilka parków, wiele skwerów, placów zabaw i mnóstwo zieleni. Dawniej, przed II wojną światową, miasto Olsztyn rozwijane było w myśl koncepcji miasta –ogrodu. Obecnie podejmowane są wysiłki, by koncepcja ta wróciła, a miasto znów cieszyło się bliskością natury i pięknie zagospodarowanymi i zadbanymi zieleńcami. Obecnie, w ramach budżetu obywatelskiego, planowane są i wykonywane łąki kietne, które nie tylko mają umilić okolicę, ale przede wszystkim wspomóc owady w ich przetrwaniu.

Olsztyn jest niewątpliwie miastem, które warto odwiedzić z różnych powodów. Po pierwsze mnogość wydarzeń kulturowych nie pozwala się nudzić. Największym wydarzeniem każdego lata jest Olsztyn Green Festiwal, podczas którego można zobaczyć występy takich gwiazd jak Dawid Podsiadło, Kortez czy Mikromusik. Festiwal trwa kilka dni, a oprócz dobrej muzyki, można także zjeść pyszności z foodtrucków i zagrać w gry planszowe, posłuchać wywiadów na żywo z wykonawcami czy spędzić aktywnie czas. Oprócz tego w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego miasto zaprasza na niepowtarzalne koncerty organowe, które odbywają się w Bazylice Mniejszej św. Jakuba. Do tego można także uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach, jak choćby koncerty czy pokazy tańca w olsztyńskim amfiteatrze.

Olsztyn ma także mnóstwo atrakcji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie. Oprócz coraz dłuższych i liczniejszych ścieżek rowerowych, deptaków oraz miejsc do biegania czy spacerowania, w Olsztynie można także wypożyczyć sprzęt pływający. Z możliwości wypłynięcia na szerokie wody z roku na rok korzysta coraz więcej osób. Jeśli pogoda nie dopisze, można skorzystać z basenów, mini aquaparku czy krytego lodowiska.