Energylandia

Energylandia reklamowana jest jako największy park rozrywki w Polsce. Zajmujący powierzchnię około 35 hektarów park ma do zaoferowania 15 kolejek górskich, z których dwie są hyper coaster’ami, czyli bardzo wysokimi i stromymi kolejkami. Jak przekonują właściciele obiektu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od maluszka po staruszka.

Energylandia to ogromne przedsięwzięcie, które dla odwiedzających jest dostępne od 14 lipca 2014 roku. Od tej pory park systematycznie się rozrasta poszerzając swoją ofertę. W 2015 roku park udostępnił rollercoaster Dragon. Wzbudziło to wiele emocji, albowiem była to pierwsza odwrócona kolejka górska, której pociąg porusza się pod torem, a nie jak w przypadku tradycyjnych kolejek, nad nim. We wrześniu tego samego roku otworzono drugi odwrócony rollercoaster o nazwie Mayan. Jego wysokość sięga 33,3 metrów i podobnie jak poprzedni, został zbudowany przez firmę Vekoma. W czerwcu 2016 roku w parku pojawiła się pierwsza w Polsce kolejka górska, której tradycyjny wyciąg łańcuchowy został zmieniony na napęd elektromagnetyczny. Kolejka nosi nazwę Formuła, a jej pociąg w czasie 2 sekund rozpędza się do prędkości 7,92 km/h. W tym samym czasie otworzono Energylandia Water Park czyli park wodny.

W kolejnym roku park uruchomił kolejnego rollercoastera Boomerang, który jest kolejką typu shuttle coaster. Udostępniono także kolejkę dziecięcą Circus Coaster oraz niewielki spinning coaster Happy Loops. W 2018 roku otworzono water coaster Speep. W tym samym roku Energylandia Water Park został powiększony o strefę Tropical Fun, a sam park zyskał 10 nowych zjeżdżalni wodnych.

Wielkim wydarzeniem dla parku było otworzenie największej w Europie kolejki górskiej typu hyper coaster, która mierzy 77 metrów, a pierwszy spadek wynosi 85 stopni, a różnica wysokości to 82 metry. Wagoniki rozpędzają się do maksymalnej prędkości 142 km/h. Ten rollercoaster nazywa się Hyperion.

Od 2018 roku rozpoczęły się prace nad rozbudową Energylandii o kolejne 150 hektarów. Planowano budowę największej na świecie hybrydowego roller coastera, za budowę którego miała odpowiadać firma Rocky Mountain Construction. Kolejka miała nosić nazwę Zadra. Ambitne plany zakłądały, że konstrukcja kolejki będzie całkowicie drewniana, ale z czasem zmieniono koncepcję na hybrydowy materiał w technologii I-Box Track. Ostatecznie kolejka przeszła wszelkie testy bezpieczeństwa została oddana do użytku w 2019 roku. Jej wysokość to 62,8 metra, a długość to aż 1300 metrów.

Park jest stale modernizowany i rozbudowywany. Liczba odwiedzających z roku na rok jest coraz większa. W 2014 roku było to 250 000 osób, dwa lata później to już 1 milion odwiedzających, a w 2019 roku park odwiedziło 1,6 miliona osób. Plany parku są ambitne i zakładają osiągnięcie 4 milionów odwiedzających w 2024 roku.