Rekreacja zimą

Zima wydaje się być porą roku, kiedy niskie temperatury oraz dynamiczna pogoda uniemożliwiają spędzanie aktywnie czasu na zewnątrz. Tymczasem w zimę z powodzeniem można zachować dobrą kondycję poprzez aktywność na świeżym powietrzu. Oto kilka propozycji, jak nie załapać lenia podczas zimowych dni.

Ale tych, którzy pozostawali bardzo aktywni podczas ciepłych miesięcy, zaleca się podtrzymanie tej aktywności przy zabezpieczeniu organizmu przed przegrzaniem, wychłodzeniem oraz zawianiem. W zimę o wiele łatwiej jest przeziębić się ćwicząc lub spędzając aktywnie czas na świeżym powietrzu. Zwłaszcza aktywni sportowcy, tacy jak biegacze, narciarze czy miłośnicy jazdy na łyżwach, wiedzą, że należy ubierać się ciepło, ale przewiewnie. Odpowiednio dobrana bielizna oraz okrycie wierzchnie pomogą utrzymać ciepło, ale nie przegrzeją, ani nie wychłodzą organizmu. Ograniczą także jego potliwość.

Podczas uprawiania sportów zimowych bardzo ważne jest prawidłowe oddychanie, albowiem wdychanie zimnego powietrza przez rozgrzany organizm może skończyć się zapaleniem gardła lub chorobami oskrzeli.

Osoby, które nie uprawiają tak dynamicznych sportów, także mogą pozostać aktywne w okresie zimowych. W zależności od kondycji, zawsze warto wybrać się na spacer lub wyjść z kijkami do nordic walking. Spacer lub szybkie tempo chodzenia to także dobre ćwiczenia i poprawianie kondycji dla całego organizmu. Wzmacnianie odporności zwłaszcza zimą jest bardzo ważne. Wiedzą o tym osoby kąpiące się w lodowatej wodzie, zwane morsami. Rozgrzewka i kąpiel w zimnej wodzie pozwalają wzmocnić organizm, poprawić pracę układu krwionośnego, co wpływa pozytywnie na nasze zdrowie.

Zima to przede wszystkim królowa sportów zimowych jak jazda na łyżwach czy narciarstwo. Oczywiście nie w każdym zakątku Polski możliwe jest uprawianie narciarstwa, albowiem potrzebne są do niego odpowiednie warunki – choćby teren pagórkowaty. To w przypadku biegów narciarskich można już swobodnie uprawiając je na płaskim terenie. Potrzebne są do tego tylko odpowiednie narty – biegówki.

Łyżwy także są świetną alternatywą dla tych, którzy w okresie letnim jeździli na rolkach. Co prawda wielu rolkarzy wskazuje, że jazda na rolkach jest swobodniejsza ze względu na brak ograniczeń w terenie. Można przecież jeździć po chodnikach, uliczkach czy deptakach. W przypadku łyżew w grę wchodzą wyłącznie lodowiska lub dobrze zamarznięte jeziora.

Są także zapaleńcy, którzy nawet w zimę nie rezygnują z jazdy na rowerze. Jednak trzeba pamiętać, że taki rower musi być odpowiednio przygotowany do takiej jazdy. Najważniejsze będą tu opony. Należy zadbać, by sprawdzały się na śniegu i bruzdach śniegowych.